W poniedziałek 8 stycznia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Podsumowując miniony rok, przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał o podpisanym w czerwcu porozumieniu pomiędzy rządem a Solidarnością, które określił jako sukces Związku.

Na początku spotkania głos zabrał przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który dokonał podsumowania minionych 12 miesięcy. W swoim wystąpieniu szef Związku skupił się na podpisanym 7 czerwca 2023 roku porozumieniu dotyczącym spraw pracowniczych pomiędzy rządem a Solidarnością. W jego ramach udało się uchylić wygasający charakter emerytur pomostowych, wyłączyć z płacy minimalnej dodatek za pracę w warunkach szkodliwych czy podnieść limit odliczenia od dochodu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Przewodniczący Komisji Krajowej odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej w kraju i przestrzegał przed podziałami w Związku.

– Solidarność jest związkiem zawodowym jednolitym i jesteśmy po to, aby wspierać każdą branżę i sekcję. Nie możemy dopuścić do tego, aby jedna grupa otrzymała wynagrodzenia kosztem innej grupy zawodowej, bo to nie jest wtedy solidarność. O tym musimy pamiętać, bo rok 2024 będzie dla nas rokiem trudnym. Nowa władza zaczyna robić porządki po swojemu i mają do tego prawo, bo wygrali wybory, ale to musi być robione zgodnie z prawem. Bo niedługo się okaże, że zmienią nam ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele czy rozwiążą RDS za pomocą uchwały. Tym bardziej potrzebne jest to, abyśmy byli Solidarnością, jednolitym związkiem zawodowym – mówił Piotr Duda.

W kontekście niedziel wolnych od handlu przewodniczący Duda przypomniał, jak liberałowie straszyli zwolnieniami w tej branży, jeśli dniem wolnym od pracy będzie także święto Trzech Króli. W tym dniu Polacy mogą cieszyć się dniem wolnym dzięki staraniom byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego i Solidarności.

– Okazało się to bzdurą. To święto stało się pięknym rodzinnym dniem, na ulicach odbywają się orszaki, a my jesteśmy razem ze swoimi dziećmi. Koalicja rządząca z Tuskiem na czele przygotowała wówczas rozwiązania, że jeśli święto Trzech Króli przypada w sobotę lub niedzielę, to nie ma żadnych zamienników. I to dotyczyło też 11 listopada. Co wtedy zrobiliśmy? Solidarność przygotowała wtedy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał nam rację – przypomniał.

Piotr Duda zapewnił również, że Solidarność ma „wielkiego sprzymierzeńca i patrona dialogu społecznego, jakim jest prezydent Andrzej Duda”, który nie dopuści do wprowadzenia niekorzystnych dla pracowników zmian w prawie, jeśli takie próby podejmie nowa koalicja rządowa.

W spotkaniu uczestniczyli także członkowie władz sekcji branżowych pochodzący z Małopolski. Andrzej Gębara, Sławomir Bezara i Karol Front.

Na podstawie publikacji: TYSOL

Dodano: 11 stycznia 2024
Dodano przez: Sławomir Bezara