W wieku 71 lat zmarł Zdzisław Jasak, działacz NSZZ „Solidarność” oraz Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów.Zdzisław Jasak urodził się w 1950 roku w Legnicy, Na początku lat siedemdziesiątych był piłkarzem Miedzi Legnica. W roku 1980 był założycielem NSZZ „Solidarność” przy Dębickim Zakładzie Opon Samochodowych „STOMIL” w Dębicy od września 1980r. Jako pracownik Wydziału Elektrycznego był członkiem NSZZ „Solidarność” i przewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” w Dębickim Zakładzie Opon Samochodowych „STOMIL” Dnia 13.12.1981 r. w proteście przeciwko internowaniu członków „Solidarności” zorganizował w miejscu pracy trwający dwa dni strajk okupacyjny. Po zakończeniu akcji protestacyjnej ukrywał się do 29.03.1982 r., kiedy to został aresztowany przez funkcjonariuszy SB.

Dnia 14.06.1982 r. Sąd Rejonowy w Dębicy uznał go za winnego, odstępując jednocześnie od wymierzenia kary. Ostatecznie wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie 13.09.1982 r. został skazany na 1 rok i 3 miesiące pozbawienia wolności, , w zawieszeniu na 5 lat oraz karę grzywny. Po tych wydarzeniach wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

W 2018 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W roku 2019 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziesięć lat temu powrócił do Polski i powrócił do Legnicy. Swoim ideałom pozostał wierny. Był członkiem organizacji międzyzakładowej przy Regionie Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i aktywnym działaczem Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów, a także członkiem Klubu Kibiców.

 

Dodano: 4 lutego 2021
Dodano przez: Sławomir Bezara