zolnierzy-wykleci-201628 lutego br. liczna grupa przedstawicieli dębickiej „Solidarność” wraz z pocztami sztandarowymi wzięła po raz kolejny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości rozpoczęły się na dębickim Rynku, gdzie w dniu 10 lipca 1946 roku, w dniu targowym (środa), doszło do przedostatniej w zniewolonym kraju publicznej egzekucji trzech żołnierzy WiN-u z Oddziału Jana Stefki: Józefa Grębosza, ps „Mściciel”, Józefa Kozłowskiego ps „Pszczółka”, Franciszka Nostera ps „Bukiet”. Wiemy, że mieli zasłonięte oczy, związane z tyłu ręce. Dowieziono ich pod szubienicę ciężarówką. Kat założył im pętle na szyje. Na jego znak ciężarówka ruszyła, ciała zawisły, po jakimś czasie załadowano ciała na samochód i wywieziono w kierunku dębickiego więzienia.

szubienica-na-rynku-w-debicypomnik-wykleci

Pamięci pomordowanym w dniu 10 lipca 2013 roku na dębickim Rynku odsłonięty został obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych Polskiego Podziemia Niepodległościowego.
Po wystąpieniu Burmistrza Dębicy i złożeniu kwitów pod obeliskiem w asyście kompanii honorowej i miejskiej orkiestry uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła Św. Jadwigi, gdzie o godzinie 10.30 odprawiona została uroczysta Msza Święta poświęcona pamięci wszystkim ofiarom długich lat komunistycznego reżimu. W swojej homilii Ks. prałat Ryszard Piasecki nawiązywał do ofiar cór i synów Polskiej Ziemi, wśród których było również wiele związanych z naszym rejonem.
Ostatnim akcentem uroczystości był Wojskowy Cmentarz, gdzie po Apelu Poległych i złożeniu wiązanek kwiatów oddano salwę honorową.
Z pewnością na podkreślenie zasługuje fakt, iż wśród uczestników uroczystości była spora grupa dzieci i młodzieży. W zderzeniu z podeszłymi wiekowo Kombatantami – świadkami tamtych dni nasuwa się wniosek „To Oni muszą pamiętać, by prawda o Tych, którzy oddali życie zawsze była żywa”.
Waldek Cieśla

Dodano: 8 marca 2016
Dodano przez: Sławomir Bezara