Relacja z przebiegu Jubileuszowego (25-lecie) Kongresu Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność

W dniach 24-26 października 2016 roku we Wrocławiu w Hotelu Novotel odbył się Jubileuszowy Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność

Przed otwarciem Kongresu, delegaci i goście uczestniczyli we mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Klemensa Dworzaka.

Obrady Kongresu rozpoczął i prowadził Delegat z Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – Jacek Żurawski.

Po otwarciu Kongresu, odśpiewaniu hymnu Solidarności i minucie ciszy w intencji zmarłych Delegatów, został wyświetlony film promujący miejsce obrad – Wrocław.

Prowadzący powitał wszystkich delegatów, gości – byłych działaczy Sekretariatu, gości, związkowców z Regionu Dolny Śląsk, przedstawicieli KK i Sekretariatów Branżowych, gości zagranicznych, związkowców z Francji, Belgii, Niemiec, Rumunii, Serbii. Powitał przedstawicieli pracodawców z PIPC, PGNiG, PZPPF, SPP, Polskie Szkło.

Następnie Przewodniczący Rady KSPCH- Mirosław Miara, zdał obszerne sprawozdanie z dwudziesto- pięcioletniej działalności Sekretariatu (1991 -2016 )

Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk – Kazimierz Kimso, gospodarz terenu na którym obradowali Delegaci, w krótkim przemówieniu powitał wszystkich zebranych i życzył owocnych i miłych obrad.

Czasy powstawania Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność przybliżył zebranym Pierwszy Przewodniczący ( od 1991 roku) – Krzysztof Hnatio.

Następnie głos zabrał Michał Konecki, syn drugiego Przewodniczącego Sekretariatu, Juliana Andrzeja Koneckiego, który podziękował za zaproszenie i poinformował jak duży wpływ na jego wychowanie i ukształtowanie charakteru i wartości, miała działalność Taty w NSZZ Solidarność.

Były Sekretarz Generalny ICEM – Reinhard Reibsch – Niemcy, opowiedział o jego współpracy z Sekretariatem Przemysłu Chemicznego w pierwszych latach działalności Sekretariatu.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność – Bogdan Kubiak podziękował za zaproszenie i życzył obradującym owocnych dyskusji.

Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego – Mirosław Nowicki oraz Przewodniczący Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego – Zbigniew Majchrzak, również składali podziękowania i życzenia, wręczając również okolicznościowe pamiątki. Drugiego dnia Kongresu przybył również Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców – Bogdan Szozda, również wręczył okolicznościową pamiątkę z okazji jubileuszu KSPCH.

Następnie głos zabrali: Przewodniczący Słowackich związków zawodowych ECHO – Juraj Blahak, Dyrektor Stowarzyszenia Papierników Polskich – Janusz Turski, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – Tomasz Zieliński, złożyli okolicznościowe życzenia, wspomnieli

również ciepło o współpracy z KSPCH. Prezes PIPC wręczył również okolicznościowe pamiątki.

Następnie Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność – Bogdan Kubiak oraz Przewodniczący Rady KSPCH- Mirosław Miara wręczyli 25 osobom medal: „Zasłużony dla Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność”. Na koniec fotografia wszystkich odznaczonych oraz wspólna fotografia byłych i obecnych pracowników Sekretariatu.

Na koniec pierwszego dnia, obrady uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 17 we Wrocławiu.

Drugi dzień Jubileuszowego Kongresu (XXV-lecie) Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, rozpoczął się od 35 minutowego wystąpienia Przewodniczącego KK – Piotra Dudy. Przewodniczący KK, wręczył również na ręce Przewodniczącego – Mirosława Miary okolicznościową pamiątkę.

Następnie odbyła się konferencja panelowa : „Przemysł Chemiczny – wyzwania i bariery”. Konferencję prowadził Redaktor Naczelny Tygodnika Solidarność – Krzysztof Świątek, udział wzięli: Janusz Kowalski – Wiceprezes Zarządu PGNiG, Tomasz Zieliński – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Janusz Turski – Dyrektor Stowarzyszenia Papierników Polskich, Grzegorz Rychwalski – Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Jan Świątek – Prezes Związku Pracodawców Polskie Szkło. W tej konferencji na koniec zabrał również głos Przewodniczący KK – Piotra Dudy, wyjaśniając niektóre omawiane aspekty oraz podsumowując dyskusję.

Po przerwie odbyła się druga konferencja panelowa: „Układy Branżowe podstawą dialogu społecznego”. Konferencję prowadził Kierownik Biura Branżowo – Konsultacyjnego KK – Sławomir Adamczyk. W panelu udział wzięli: ekspert – prof. Juliusz Gardawski, ekspert – Tomasz Wójcik, Naczelnik Wydziału Legislacyjno-Prawnego w MRPiPS – Katarzyna Balsam, Jan Świątek – Prezes Związku Pracodawców Polskie Szkło, Mirosław Miara – Przewodniczący KSPCH NSZZ Solidarność.

Po południu delegaci i goście Kongresu zwiedzili Muzeum Wody – Hydropolis oraz Afrykarium a podczas kolacji w restauracji mieszczącej się we Wrocławskim ZOO, wysłuchali występu opartego na twórczości Jana Pietrzaka – młodzieży z Liceum nr. XXVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu.

Trzeci dzień Jubileuszowego Kongresu (XXV-lecie) Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, to już tylko robocze obrady Delegatów, podczas których przyjęto zmiany w Regulaminie Sekretariatu, uchwalono obowiązujące składki afiliacyjne ( ponowienie starej uchwały, ponieważ na skutek zmian siedzib, poprzednia uchwała zaginęła), przyjęto również cztery stanowiska dotyczące: 1.Podziękowania dla wszystkich, którzy tworzyli sekretariat i działali w nim przez 25 lat; 2. Dotyczące wspierania polityki przemysłowej; 3. Dotyczące zmiany ustawy emerytalnej ( staż 35 lat kobiety, 40 mężczyźni); 4. Dotycząca pracy w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Po wyczerpaniu programu obrad, Przewodniczący Rady KSPCH NSZZ Solidarność, dokonał zamknięcia obrad Jubileuszowego Kongresu KSPCH NSZZ Solidarność.

Dodano: 28 października 2016